Warsztaty naukowe

BLIŻEJ NAUKI

Warsztaty naukowe ŚWIAT WOKÓŁ NAS

Propozycje dla klas I-III

Dwa warsztaty w formie zintegrowanych działań edukacyjno-poznawczych, w przystępny i przyjemny sposób ukazujące dzieciom tajemniczy świat nauki i przyrody.

Formuła zajęć sprzyja pobudzaniu aktywności poznawczej i wzmaga ciekawość świata.

1. ŚWIAT WOKÓŁ NAS: POWIETRZE

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jaki jest skład chemiczny powietrza, czym jest spalanie oraz jakie są właściwości powietrza. Uczniowie zamienią się w cząsteczki tworzące nasze życiodajne gazy oraz wykonają proste doświadczenia.

2.ŚWIAT WOKÓŁ NAS: STANY SKUPIENIA

Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję zagłębić się w tajniki materii tworzącej nasz świat – nauczymy się rozróżniać trzy stany skupienia, omówimy podstawowe różnice między nimi oraz poznamy ich właściwości. Wykonamy doświadczenia, które pomogą
lepiej zrozumieć i zapamiętać poruszane zagadnienia.

BLIŻEJ NAUKI

Zajęcia edukacyjne

Zajęcia edukacyjne w Experymentarium, to specjalnie opracowane 45-minutowe spotkania, skierowane do grup szkolnych. Omawiane zagadnienia korespondują z programem nauczania. Aktywizujące metody pracy i możliwość samodzielnego  wykonywania doświadczeń sprzyjają pogłębianiu zainteresowań naukowych uczniów.

Dziś lekcja w Experymentarium!

Propozycje dla klas IV-VI

1. BLIŻEJ CHEMII: Tlen i dwutlenek węgla

Podczas warsztatów uczniowie będą mieli okazję, w ciekawy sposób, poznać i wypróbować różne właściwości tlenu i dwutlenku węgla. Nauczymy się jak otrzymywać oba gazy w warunkach laboratoryjnych oraz poznamy obieg tlenu w przyrodzie.

2. BLIŻEJ FIZYKI: Tajniki elektroniki

Na zajęciach poświęconych elektronice i elektryczności zamienimy się w małych inżynierów. Poznamy źródła energii – odnawialne oraz nieodnawialne, dowiemy się jak to się dzieje, że prąd może płynąć i jakie materiały mu to umożliwiają. Zbudujemy własne obwody elektryczne za pomocą zestawów kreatywnych oraz pozyskamy prąd z ziemniaków i cytryn.

3.BLIŻEJ BIOLOGII: Po co roślinom liście?

Podczas zajęć uczniowie zapoznają się z budową liści i ich rodzajami. Sprawdzimy jakie barwniki są w nich ukryte, spróbujemy zaobserwować proces fotosyntezy w wykonaniu Moczarki Kanadyjskiej oraz dowiemy się jaką rolę odgrywają liście w funkcjonowaniu roślin.

Propozycje dla GIMNAZJÓW

1.BLIŻEJ CHEMII: Kwasy i zasady

Podczas zajęć skupimy się na rozpoznawaniu kwasów
i zasad. Poznamy skalę pH oraz sposoby na sprawdzenie odczynów różnych substancji z asortymentu gospodarstwa domowego. Wykonamy doświadczenia
z użyciem wskaźników chemicznych.

2.BLIŻEJ FIZYKI: Ciśnienie

Na warsztatach poznamy rodzaje ciśnienia i zastanowimy się jaką rolę odgrywa w naszym życiu. Wykonamy doświadczenia, które w prosty sposób tłumaczą zasady działania ciśnienia w przyrodzie – zbudujemy własne “Nurki Kartezjusza” oraz doprowadzimy do implozji.

3.BLIŻEJ BIOLOGII: Składniki odżywcze

Podczas zajęć uczniowie poznają podstawowe składniki odżywcze oraz rolę jaką pełnią w organizmie człowieka. Za pomocą prostych doświadczeń nauczą się identyfikować ich obecność w produktach spożywczych. Wykonamy próbę ksantoproteinową oraz zbadamy produkty na obecność skrobi.

NAUKOWY MISZ-MASZ
(to propozycja skierowana do osób w każdym wieku)

To niezwykłe warsztaty, które łączą w sobie wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Pokazują jak w prosty i bezpieczny sposób wykonać ciekawe eksperymenty z wykorzystaniem artykułów znajdujących się w każdej kuchni. Nie zabraknie także profesjonalnych odczynników, które pozwolą uczestnikom poczuć się jak prawdziwi naukowcy! CHEMICZNY MISZ-MASZ to idealny przykład na to jak dobrze bawić się i uczyć! Czas: 40 min

W warsztatach naukowych oraz w zajęciach edukacyjnych jednorazowo może uczestniczyć grupa do 25 osób.

CENNIK

Pobierz całą ofertę edukacyjną
Regulamin Laboratorium

Rezerwacje oraz informacja:
tel. 42 633-52-62
e-mail: rezerwacje@experymentarium.pl