Tajemnice planu filmowego

W tajemnice animacji wprowadzi uczestników
wykwalifikowany zespół MOMAKIN

Jak powstaje film animowany? Jak to się stało, że Miś Uszatek, Strażak Sam, czy lokomotywa Tom potrafią poruszać się na ekranie? Podczas warsztatu każdy z uczestników będzie mógł wcielić się w rolę reżysera, scenarzysty, operatora… Grupa stworzy filmową historię, scenografię, a na końcu zrealizuje na profesjonalnym planie filmowym króciutki film animowany (w którym zagrają sami twórcy)

PROGRAM WARSZTATÓW DLA MŁODSZYCH I STARSZYCH
1. Wycinanka Filmowa – „Tajemnice planu filmowego”

Podczas zajęć dzieci dowiadują się kto występuje w filmach animowanych, czym jest animacja poklatkowa, jakie są techniki animacji, a w szczególności – na czym polega animacja wycinankowa. Rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię, pracę w grupie, poznają podstawy animacji wycinankowej w praktyce, podstawowe narzędzia potrzebne na planie filmu animowanego.

Uczestnicy opowiadają o tym, co już wiedzą o filmach animowanych, instruktor uzupełnia ich wiedzę. Następnie podczas krótkiej burzy mózgów, zainspirowane wylosowanymi obrazkami, dzieci wymyślają miejsce akcji i jej przebieg. Omawiamy wspólnie przedstawioną przez uczestników historię, dzielimy się na grupy, każdy otrzymuje zadanie do wykonania.

Dzieci szkicują elementy scenografii i postacie na kolorowych papierach, poprawiają mazakami a następnie wycinają. Starają się dbać o odpowiednie proporcje, wzajemnie się konsultują – uczą się współpracy. Np. każdy tworzy po jednym drzewie do lasu i grupa stara się żeby były one mniej więcej tej samej wielkości itd.

Postacie mogą mieć ruchome ręce, nogi, głowę. Dzieci wycinają napisy, jeśli uznały, że będą im potrzebne.

Następnie przechodzimy do wspólnego komponowania kadru i scenografii. Decydujemy razem, które elementy przykleić, które natomiast powinny pozostać ruchome – np. chmury.

Instruktor wyjaśnia dzieciom przeznaczenie sprzętu zgromadzonego na planie i technikę animacji.
Na planie układamy bohaterów i rozpoczynamy tworzenie krótkiego filmu animowanego. Staramy się zrealizować całą wymyśloną przez dzieci historię. Po kolei uczestnicy podchodzą do planu i do komputera, zamieniają się rolami tak, by jak najwięcej osób doświadczyło różnych stron tworzenia animacji – bycia raz animatorem, raz operatorem.

Razem oglądamy zrealizowany film.

Postacie i elementy scenograficzne uczestnicy mogą zabrać na pamiątkę.

2. Lalka animacyjna – dla przedszkoli – „Tajemnice planu filmowego” – Budowa i animacja lalki animacyjnej

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się kto występuje w filmach animowanych, czym jest animacja lalkowa, czym jest lalka do animacji. Rozwiną zdolności manualne, wyobraźnię, poznają podstawy animacji lalkowej w praktyce. Wymieniają znanych bohaterów bajek animowanych metodą poklatkową – Misia Uszatka, Strażaka Sama czy lokomotywę Tomka.

Uczestnicy tworzą ulubionego bohatera filmu animowanego – tworzą projekty postaci na kartkach.
Kolejnym krokiem jest oklejenie plasteliną gotowych drucianych szkieletów lalek. Dzieci dowiadują się, że lalka animacyjna ma w środku szkielet, umożliwiający jej wykonywanie różnych ruchów na planie. Dokładnie obklejają drucik, sprawiają, że lalka nabiera ciała. Odnoszą się do swoich projektów w kwestii kolorystyki, proporcji ciała, charakteru postaci. Następnie ubierają swoje postaci w kawałki bibuły, naklejają oczka, tworzą włosy, ubrania, ozdoby.

Wykonaną postać każdy zabiera po zajęciach ze sobą.

Dzieci wykonują krótką animację z użyciem wykonanych lalek.

Każdy stawia swojego bohatera na planie, animuje po dwa, trzy ruchy. Postacie wykonują bardzo prosty ruch, np. przechodzą w paradzie w lewej strony na prawą albo od brzegów planu do środka gromadząc się blisko siebie. Chodzi o zasygnalizowanie dzieciom najbardziej podstawowych praw rządzących planem animowanego filmu lalkowego.

Uczestnicy obsługujący program do animacji zamieniają się, tak, żeby jak najwięcej osób doświadczyło technicznej strony tworzenia animacji.

Sprzęt: Laptopy i aparaty cyfrowe, profesjonalny sprzęt oświetleniowy, blendy, oraz profesjonalny program do animacji poklatkowej używany do tworzenia filmów animowanych Dragon.

Warsztaty dla dzieci od 4 roku życia!!!

czas trwania: 1,5 godziny
cena: 25 zł/os.
liczba uczestników: od 15 do 25 osób

Zabawki Optyczne_1

Zabawki Optyczne_2

Zabawki Optyczne_4

Zabawki Optyczne_6