Warsztaty naukowe

Propozycje dla przedszkolaków

1.CZTERY ŻYWIOŁY

Zajęcia mają charakter pokazowo-warsztatowy (wykonywane są doświadczenia pokazowe, które wykonuje animator i doświadczenia, które wykonują dzieci samodzielnie).
Celem zajęć jest ukazanie czym są cztery żywioły, jakie płyną z nich korzyści oraz zagrożenia.
Podczas zajęć omówimy czym jest: powietrze, ogień, woda oraz ziemia oraz przeprowadzimy doświadczenia związane z żywiołami, takie jak: latająca torebka od herbaty, wodujące statki, wybuch wulkanu czy ogród chemiczny.

2. EKOLOGIA: CZYSTE POWIETRZE

Zajęcia w prosty sposób wytłumaczą dzieciom czym jest powietrze oraz jakie ma właściwości. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak mieszkańcy Ziemi przyczyniają się do zanieczyszczania atmosfery oraz dlaczego czyste powietrze jest ważne dla ich zdrowia i jak o nie dbać.

3. EKOLOGIA: CZYSTA WODA

Zajęcia w ciekawy sposób wytłumaczą najmłodszym czym jest woda i jakie posiada właściwości. Dzieci dowiedzą się również, jakie substancje zanieczyszczają wodę oraz jak ja oszczędzać i o nią dbać. Ponadto uczestnicy skonstruują filtr i spróbują oczyścić wodę.

4. W ŚWIECIE MAGNESÓW

Podczas zajęć zabierzemy najmłodszych w świat magnesów. Wytłumaczymy czym jest magnes i dlaczego przyciąga różne przedmioty. Dzieci na zajęciach własnoręcznie ozdobią magnesy, które później zabiorą ze sobą jako pamiątkę.

BLIŻEJ NAUKI

Warsztaty naukowe ŚWIAT WOKÓŁ NAS

Propozycje dla klas I-III

Dwa warsztaty w formie zintegrowanych działań edukacyjno-poznawczych, w przystępny i przyjemny sposób ukazujące dzieciom tajemniczy świat nauki i przyrody.

Formuła zajęć sprzyja pobudzaniu aktywności poznawczej i wzmaga ciekawość świata.

1.ŚWIAT WOKÓŁ NAS: WODA

Na warsztatach dzieci będą mogły zgłębić swoją wiedzę dotyczącą właściwości wody. Dowiedzą się jakie znaczenie ma woda w przyrodzie, jakie substancje ją zanieczyszczają oraz jak należy o nią dbać. Uczestnicy zajęć przeprowadzą eksperymenty, które pozwolą im lepiej zrozumieć rozpuszczalność substancji w wodzie.

2.ŚWIAT WOKÓŁ NAS: CIAŁO CZŁOWIEKA 

Na warsztatach przekonamy się, że nasz organizm to swego rodzaju maszyna o wiele bardziej skomplikowana i doskonała niż wszystko co kiedykolwiek zostało wymyślone przez człowieka. Wspólnie sprawdzimy, jak działają najważniejsze organy oraz dowiemy się jak dbać o zdrowie.

3. ŚWIAT WOKÓŁ NAS: POWIETRZE

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jaki jest skład chemiczny powietrza, czym jest spalanie oraz jakie są właściwości powietrza. Uczniowie zamienią się w cząsteczki tworzące nasze życiodajne gazy oraz wykonają proste doświadczenia.

4.ŚWIAT WOKÓŁ NAS: STANY SKUPIENIA

Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję zagłębić się w tajniki materii tworzącej nasz świat – nauczymy się rozróżniać trzy stany skupienia, omówimy podstawowe różnice między nimi oraz poznamy ich właściwości. Wykonamy doświadczenia, które pomogą
lepiej zrozumieć i zapamiętać poruszane zagadnienia.

BLIŻEJ NAUKI

Zajęcia edukacyjne

Zajęcia edukacyjne w Experymentarium, to specjalnie opracowane 45-minutowe spotkania, skierowane do grup szkolnych. Omawiane zagadnienia korespondują z programem nauczania. Aktywizujące metody pracy i możliwość samodzielnego  wykonywania doświadczeń sprzyjają pogłębianiu zainteresowań naukowych uczniów.

Dziś lekcja w Experymentarium!

Propozycje dla klas IV-VI

1. BLIŻEJ CHEMII: Tlen i dwutlenek węgla

Podczas warsztatów uczniowie będą mieli okazję, w ciekawy sposób, poznać i wypróbować różne właściwości tlenu i dwutlenku węgla. Nauczymy się jak otrzymywać oba gazy w warunkach laboratoryjnych oraz poznamy obieg tlenu w przyrodzie.

2. BLIŻEJ FIZYKI: Tajniki elektroniki

Na zajęciach poświęconych elektronice i elektryczności zamienimy się w małych inżynierów. Poznamy źródła energii – odnawialne oraz nieodnawialne, dowiemy się jak to się dzieje, że prąd może płynąć i jakie materiały mu to umożliwiają. Zbudujemy własne obwody elektryczne za pomocą zestawów kreatywnych oraz pozyskamy prąd z ziemniaków i cytryn.

3.BLIŻEJ BIOLOGII: Zmysły 

Na zajęciach zajmiemy się zmysłami człowieka. Poznamy zasady ich działania, sprawdzimy czy można dobrze funkcjonować z jednym okiem oraz czy zawsze tak samo łatwo jest zebrać ryż w różnej temperaturze otoczenia.

Propozycje dla klas VII-VIII

1.BLIŻEJ CHEMII: Kwasy i zasady

Podczas zajęć skupimy się na rozpoznawaniu kwasów
i zasad. Poznamy skalę pH oraz sposoby na sprawdzenie odczynów różnych substancji z asortymentu gospodarstwa domowego. Wykonamy doświadczenia
z użyciem wskaźników chemicznych.

2.BLIŻEJ FIZYKI: Ciśnienie

Na warsztatach poznamy rodzaje ciśnienia i zastanowimy się jaką rolę odgrywa w naszym życiu. Wykonamy doświadczenia, które w prosty sposób tłumaczą zasady działania ciśnienia w przyrodzie – zbudujemy własne “Nurki Kartezjusza” oraz doprowadzimy do implozji.

3.BLIŻEJ BIOLOGII: Tajemnice wody

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z właściwościami fizycznymi i chemicznymi wody. Dowiedzą się jakie zanieczyszczenia są w wodzie z kranu, jak działa oczyszczalnia ścieków oraz jak zrobić chemiczną analizę ilościową wody.

ZAGADKOWE POLIMERY  
(to propozycja skierowana do osób w każdym wieku)

Warsztaty wytłumaczą co to są polimery oraz tworzywa sztuczne. Najmłodsi, poprzez zabawę i tworzenie kolorowych mas, przekonają się jak wiele otaczających ich przedmiotów składa się z tworzyw sztucznych. Natomiast starsi uczestnicy zagłębią się w budowę tych materiałów i wykonają doświadczenia pozwalające bliżej poznać ich strukturę. Czas: 45 min

NAUKOWY MISZ-MASZ
(to propozycja skierowana do osób w każdym wieku)

To niezwykłe warsztaty, które łączą w sobie wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Pokazują jak w prosty i bezpieczny sposób wykonać ciekawe eksperymenty z wykorzystaniem artykułów znajdujących się w każdej kuchni. Nie zabraknie także profesjonalnych odczynników, które pozwolą uczestnikom poczuć się jak prawdziwi naukowcy! CHEMICZNY MISZ-MASZ to idealny przykład na to jak dobrze bawić się i uczyć! Czas: 45 min

W warsztatach naukowych oraz w zajęciach edukacyjnych jednorazowo może uczestniczyć grupa do 25 osób.

CENNIK

Pobierz całą ofertę edukacyjną
Regulamin Laboratorium

Rezerwacje oraz informacja:
tel. 42 633-52-62
e-mail: rezerwacje@experymentarium.pl