Zajęcia edukacyjne

Zajęcia edukacyjne w Experymentarium, to specjalnie opracowane 45-minutowe spotkania, skierowane do grup szkolnych.

Omawiane zagadnienia korespondują z programem nauczania. Aktywizujące metody pracy i możliwość samodzielnego  wykonywania doświadczeń sprzyjają pogłębianiu zainteresowań naukowych uczniów.

Dziś lekcja w Experymentarium!

CZTERY ŻYWIOŁY

Zajęcia mają charakter pokazowo-warsztatowy (wykonywane są doświadczenia pokazowe, które wykonuje animator i doświadczenia, które wykonują dzieci samodzielnie).
Celem zajęć jest ukazanie czym są cztery żywioły, jakie płyną z nich korzyści oraz zagrożenia.
Podczas zajęć omówimy czym jest: powietrze, ogień, woda oraz ziemia oraz przeprowadzimy doświadczenia związane z żywiołami, takie jak: latająca torebka od herbaty, wodujące statki, wybuch wulkanu czy ogród chemiczny.

EKOLOGIA: CZYSTE POWIETRZE

Zajęcia w prosty sposób wytłumaczą dzieciom czym jest powietrze oraz jakie ma właściwości. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak mieszkańcy Ziemi przyczyniają się do zanieczyszczania atmosfery oraz dlaczego czyste powietrze jest ważne dla ich zdrowia i jak o nie dbać.

EKOLOGIA: CZYSTA WODA

Zajęcia w ciekawy sposób wytłumaczą najmłodszym czym jest woda i jakie posiada właściwości. Dzieci dowiedzą się również, jakie substancje zanieczyszczają wodę oraz jak ja oszczędzać i o nią dbać. Ponadto uczestnicy skonstruują filtr i spróbują oczyścić wodę.

W ŚWIECIE MAGNESÓW

Podczas zajęć zabierzemy najmłodszych w świat magnesów. Wytłumaczymy czym jest magnes i dlaczego przyciąga różne przedmioty. Dzieci na zajęciach własnoręcznie ozdobią magnesy, które później zabiorą ze sobą jako pamiątkę.

SENSORYCZNE

Celem zajęć sensorycznych jest zapoznanie najmłodszych z działaniem zmysłów. Dzieci dowiedzą się jak funkcjonują pojedyncze zmysły i czy da się je oszukać. Największą atrakcją warsztatów będą zabawki sensoryczne, które dzieci wykonają samodzielnie i zabiorą do domu.

EKOLOGIA: RECYKLING

Na zajęciach poruszymy kwestie recyklingu i segregacji odpadów. Uczestnicy w ciekawy i aktywny sposób poznają konsekwencje wyrzucania śmieci w niedozwolonych miejscach oraz dowiedzą się co mogą zrobić, aby produkować ich mniej. Na koniec każdy uczestnik otrzyma bawełnianą torbę, którą ozdobi według własnego pomysłu i zabierze do domu.

ŚWIAT WOKÓŁ NAS: WODA

Na warsztatach dzieci będą mogły zgłębić swoją wiedzę dotyczącą właściwości wody. Dowiedzą się jakie znaczenie ma woda w przyrodzie, jakie substancje ją zanieczyszczają oraz jak należy o nią dbać. Uczestnicy zajęć przeprowadzą eksperymenty, które pozwolą im lepiej zrozumieć rozpuszczalność substancji w wodzie.

ŚWIAT WOKÓŁ NAS: CIAŁO CZŁOWIEKA 

Na warsztatach przekonamy się, że nasz organizm to swego rodzaju maszyna o wiele bardziej skomplikowana i doskonała niż wszystko co kiedykolwiek zostało wymyślone przez człowieka. Wspólnie sprawdzimy, jak działają najważniejsze organy oraz dowiemy się jak dbać o zdrowie.

ŚWIAT WOKÓŁ NAS: POWIETRZE

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jaki jest skład chemiczny powietrza, czym jest spalanie oraz jakie są właściwości powietrza. Uczniowie zamienią się w cząsteczki tworzące nasze życiodajne gazy oraz wykonają proste doświadczenia.

ŚWIAT WOKÓŁ NAS: MIKROBIOLOGIA

Na warsztatach dowiemy się czym są mikroorganizmy i jakie ich rodzaje występują w przyrodzie oraz czym się od siebie różnią. Dzięki rozmaitym doświadczeniom sprawdzimy dlaczego wirusy boją się mydła, w jaki sposób roznoszą się choroby i dlaczego drożdże są wykorzystywane w kuchni.

ŚWIAT WOKÓŁ NAS: RECYKLING

Podstawowym założeniem zajęć jest zapoznanie uczestników z pojęciem recyklingu. Dzięki przygotowanym zabawom, dzieci nauczą się prawidłowo segregować śmieci i zrozumieją dlaczego tak ważne jest dbanie o środowisko. Na koniec warsztatów uczestnicy otrzymają bawełniane torby, które ozdobią według własnego pomysłu i zabiorą do domu.

BLIŻEJ CHEMII: Szalona chemia

PWarsztaty uświadomią nam, że chemia niekoniecznie musi być nudna i kojarzyć się ze skomplikowanymi reakcjami chemicznymi! Celem zajęć jest połączenie teorii z praktyką i zaprezentowanie chemii jako interesującej dziedziny nauki, mającej wpływ na nasze zycie codzienne. Na zajęciach wykonamy wiele ciekawych doświadczeń m.in.: jak samemu stworzyć piłki kauczukowe, jak zmienić bezbarwną ciecz w kolorowy eliksir czy też jak zrobić chemicznego kameleona!

BLIŻEJ FIZYKI: Tajniki elektroniki

Na zajęciach poświęconych elektronice i elektryczności zamienimy się w małych inżynierów. Poznamy źródła energii – odnawialne oraz nieodnawialne, dowiemy się jak to się dzieje, że prąd może płynąć i jakie materiały mu to umożliwiają. Zbudujemy własne obwody elektryczne za pomocą zestawów kreatywnych oraz pozyskamy prąd z ziemniaków i cytryn.

BLIŻEJ BIOLOGII: Zmysły 

Na zajęciach zajmiemy się zmysłami człowieka. Poznamy zasady ich działania, sprawdzimy czy można dobrze funkcjonować z jednym okiem oraz czy zawsze tak samo łatwo jest zebrać ryż w różnej temperaturze otoczenia.

BLIŻEJ FIZYKI: Ciśnienie

Na warsztatach poznamy rodzaje ciśnienia i zastanowimy się jaką rolę odgrywa w naszym życiu. Wykonamy doświadczenia, które w prosty sposób tłumaczą zasady działania ciśnienia w przyrodzie – zbudujemy własne “Nurki Kartezjusza” oraz doprowadzimy do implozji.

BLIŻEJ BIOLOGII: Tajemnice wody

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z właściwościami fizycznymi i chemicznymi wody. Dowiedzą się jakie zanieczyszczenia są w wodzie z kranu, jak działa oczyszczalnia ścieków oraz jak zrobić chemiczną analizę ilościową wody.

BLIŻEJ FIZYKI: Mechanika

Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z trzema prawami dynamiki Newtona. Na ich podstawie wykonają zróżnicowane doświadczenia, które poruszą zagadnienia związane z kinematyką i analizą ruchu ciał w świecie rzeczywistym. Wspólnie dowiemy się np.: jak podnieść pełną butelkę bez jej dotykania, jak działa opór powietrza oraz zaobserwujemy jakie siły działają na rakietę podczas jej startu.

ZAGADKOWE POLIMERY  

Warsztaty wytłumaczą co to są polimery oraz tworzywa sztuczne. Najmłodsi, poprzez zabawę i tworzenie kolorowych mas, przekonają się jak wiele otaczających ich przedmiotów składa się z tworzyw sztucznych. Natomiast starsi uczestnicy zagłębią się w budowę tych materiałów i wykonają doświadczenia pozwalające bliżej poznać ich strukturę. Czas: 45 min

NAUKOWY MISZ-MASZ

To niezwykłe warsztaty, które łączą w sobie wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Pokazują jak w prosty i bezpieczny sposób wykonać ciekawe eksperymenty z wykorzystaniem artykułów znajdujących się w każdej kuchni. Nie zabraknie także profesjonalnych odczynników, które pozwolą uczestnikom poczuć się jak prawdziwi naukowcy! CHEMICZNY MISZ-MASZ to idealny przykład na to jak dobrze bawić się i uczyć! Czas: 45 min

Jak się bawić i uczyć?

W warsztatach naukowych oraz w zajęciach edukacyjnych jednorazowo może uczestniczyć grupa do 25 osób.

Skontaktuj się z nami!

Zaplanuj wizytę

Rezerwacje oraz informacje